На змiст

<<<>>>

ПЕРЕДМОВА

Про події і боротьбу, які перекотились через волинські ліси й села в часі II-ої Світової Війни, дуже мало видано книжок, з яких читач міг би собі уявити повну картину того, що тоді діялось. Те, що є написано, воно написане через партійно-політичні окуляри, тому і не дивно, що той період порівнюється, а то й утотожнюється з періодом Визвольних Змагань 1917-20 років.

Книжка "НЕПОСТАВЛЕНИЙ ПАМ'ЯТНИК" Григорія Стецюка якраз є однією з тих небагатьох, у якій читач знайде інший бік медалі, знайде страшну дійсність, яка розгорнулась у самовинищення.

Григорій Стецюк, селянський хлопець, хоч народився в м. Житомирі, але ріс в глибині українських сіл, де і сформувалися його соціально-політичні погляди. Батько Григорія, колишній військовий був строгий і вимогливий, а мати була дуже релігійна і добродушна.

У спогадах він описує, як поляки своєю брутальністю зароджували ненависть у холмської і волинської молоді до польського уряду і до католицизму, який поляки насильно уводили. Як у молоді зароджуються нові почуття і оформлюються вони у бажання стати господарем у своїй хаті, бути вільним народом у колі інших народів.

Пише про події 1939 року, про колективізацію господарств. Про розкуркулення, про арешти свідомої молоді, а менш свідому комуністична пропаганда наче павутинням охоплювала у свої тенета.

Описує він і про брунатного гітлерівського окупанта, під танками якого стогнала, гусеницями порізана українська земля, по якій ворог тягнувся на схід. Німці - це здавалось, західно-цивілізований народ, але виявився садистичним поневолювачем, який накладав ярмо на наш народ. Терор, про який Стецюк описує в деталях, заставляє наш народ до спротиву, до самооборони.

Стецюк розповідає, як він стає членом ОУН, яку відчув гордість і відповідальність, як виконує небезпечні доручення і як стає зв'язковим. Про все це він розповідає без зайвих прикрас, лише на те, щоб створити читачеві живу непідроблену картину.

Ця книжка - не літературний твір, чи претензійний на історію часопис - це сповідь Автора перед своїм народом, це крик його душі, це пересторога для майбутніх поколінь. Він, як учасник тих подій і боротьби, турбується за правдивість їх насвітлення у сучасну пору. То був час, коли міжусобиці і жадоба влади партійних вожаків, перетворилась у терор і громадянську війну, яка засліплює здоровий глузд і пхає в обійми найгіршого, в обійми злочинів братовбивства. Таким, яким той час був, він таким повинен увійти у нашу історію, щоб міг послужити майбутнім поколінням. Хочеться вірити, що книжка "НЕПОСТАВЛЕНИЙ ПАМ'ЯТНИК" знайде відповідне місце у нашому науково-історичному світі, як зізнання учасника.

Якраз у той період боротьби, авторки цих рядків, дороги схрещувались з дорогами Г. Стецюка, йшли разом і знов розходились.

Книжкою "НЕПОСТАВЛЕНИЙ ПАМ'ЯТНИК", Автор ставить пам'ятник для всіх тих, імена яких є згадані у цьому спогаді.

Д-р Надія Мисечко Каркоць.

<<<

>>>